Translate

20 Ocak 2014 Pazartesi

DIY Modge Podge İle Çanta Yenileme

Merhaba,

Uzun zaman oldu görüşemedik. N'aptınız? Genel olarak yani...

Beni sorarsanız, kendime yeni bir oyuncak yaptım, onunla oynuyorum.


Oyuncağımın adı "Mod Podge".
Bilindiği üzere, çoğu DIY projesinin temel malzemesini oluşturur. Türkiye'de bulmak biraz zor, biraz da maliyetli.
Ama mod podge'u da kendimizin yapamacağını kim demiş?Oldukça uygun fiyatlı ve süper kolay ulaşılabilir malzemelerimiz şöyle:

- Beyaz tutkal
- Su
- Kavanoz
*Parlak bir son istiyorsak ise 1 yemek kaşığı kadar vernik

Yapılışı da malzemeleri kadar kolay.

Tutkal ve suyun oranı 1'e 1 olmalı. Aksi takdirde istediğimiz sonucu alamayabiliriz. Seçtiğimiz miktara uygun bir kavanoza önce tutkalı döküyoruz. Sonra aynı orandaki ılık suyu ekliyoruz. *Oranların şaşmaması için en pratik yöntem, suyu, boşalan tutkal kutusuna doldurup öyle eklemek.* Suyu da ekledikten sonra homojen bir karışım olana kadar karıştırıyoruz. İşte el yapımı matte finish mod podge'umuz hazır!
 İlk denemem, kavanozun üstüne "mod podge" yazısı yapıştırmak oldu. :)  Gayet de başarılı bir sonuç verdi.


Hadi şimdi çanta yenileyelim...

Beni tanıyanlar nasıl bir bit pazarı hastası olduğumu çok iyi bilirler. Bit pazarına girdiğinizde boyut değiştirmiş gibi olursunuz. Teyplerde çalan İbrahim Tatlıses, Kibariye kasetleri (bildiğiniz kaset), ölüm gözlemeleri, yıllar öncesinden oralara nasıl geldiğini hiçbir zaman anlayamacağınız giysiler, antikalar, eşyalar, çantalar, ayakkabılar, gaz lambaları, eski albümler, fotoğraflar, paralar, gözlükler, bütün bunların akıl almaz ucuzluktaki fiyatları ve size başka bir boyuttan gelmişsiniz gibi bakan gözler bunu hissetmenize yeter de artar bile. Gide gele alışır, hayatınızın vazgeçilmez bir parçası olur bit pazarı.

Benim de bit pazarından almayı en çok sevdiğim şeylerden biri, çantadır. Bit pazarından aldığınız her şeyin bir ruhu vardır. Çantalarda ise bazen buna bizzat şahit olursunuz. İçinde unutulan eski bir para size o çantanın bir önceki sahibini anlatır. Unutturmayın, bir gün size bit pazarı günlüğü yapacağım. :)

Neyse lafı çok uzattım, bu çanta da bit pazarından aldığım bir çanta idi. Nasıl yenilesem, renklendirsem derken mod podge yardımıyla bir başka sevdiğim şey olan pazen kumaşla birleştirme kararı aldım.
Önce çantaya mod podge'u sürüyoruz. Daha sonra kumaşı istenilen şekilde yerleştirip üstüne onları sonsuza dek birleştirecek mod podge'u tekrar sürüyoruz.


Ta daaa! Son hali işte böyle:
Herkese mutluluk dolu günler diliyorum..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder